Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

 

STOWARZYSZENIE KULTURALNE „KOLEJARZ”

oraz

SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA WROCŁAW-POŁUDNIE

 

zapraszają na konkurs

 

 

Z N A M

 L I T E R A T U R Ę

P O L S K Ą

 

 

 

 

 

Były pytania konkursowe, czas na odpowiedzi. To dla tych, którym może brakło zapału do rozwiązania naszego konkursu, który - jak widzicie - był łatwy. Może więc w przyszłości...

 

  

 

 

PYTANIA KONKURSOWE

 

 

1. Wrocławska kompozytorka Agata Zubel została laureatką Europejskiej Nagrody Kompozytorskiej przyznawanej w Berlinie dla najbardziej interesującej festiwalowej premiery, która odbyła się w Niemczech lub na świecie. Jaki tytuł nosi jej wyróżniony utwór?

 

2. W trzech z pięciu największych polskich miast opowiada się legendę o prehistorycznym potworze, będącym zagrożeniem dla miejscowej ludności, a pokonanym dzięki odwadze i sprytowi. Jakie to miasta i jak w każdym z tych miast nazywa się owego potwora?

 

3. Na lądzie Polska graniczy obecnie z siedmioma państwami. Są to : Białoruś, Czechy, Litwa, Niemcy, Rosją, Słowacja i Ukraina. Z którym z tych państw mamy najdłuższą granicę, a z którym najkrótszą?

 

4. Ratusz wrocławski zaliczany jest do najpiękniejszych zabytków gotyckiego budownictwa świeckiego w Polsce. Proszę podać jeszcze 3 przykłady gotyckiego budownictwa świeckiego w naszym kraju.

 

5. Jedną z form czczenia pamięci znanych Polaków jest otwieranie muzeów biograficznych (przeważnie w miejscach, z którymi w jakimś okresie swojego życie byli szczególnie związani). Każdy z nas wie, że istnieje Dom Jana Matejki w Krakowie, Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, czy Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Ale tego typu obiektów jest znacznie więcej. W odpowiedzi proszę wymienić przynajmniej 5 z nich.

 

6. O tym, że najdłuższą polską rzeką jest Wisła, wie każde dziecko. Nieco starsze dzieci wiedzą też, że rzeka ta ma 1047 km długości. W odpowiedzi na pytanie konkursowe należy jednak podać nazwę najkrótszej rzeki w Polsce, jej długość oraz nazwy jezior które łączy.

 

 

 

ODPOWIEDZI

 


1. Utwór „Fireworks”.

2. Kraków - smok wawelski; Warszawa - Bazyliszek; Wrocław - smok Strachota

3. Najdłuższa z Czechami – 796 km; najkrótsza z Litwą – 104 km.

4. Gotyckie budownictwo świeckie w Polsce (przykłady): Zamek królewski w Chęcinach, Dwór Artusa w Gdańsku, Zamek krzyżacki w Malborku, Barbakan, Brama Floriańska, Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, Sukiennice i Wieża ratuszowa w Krakowie oraz Ratusz w Toruniu.

5. Muzea biograficzne: Centrum Pamięci Generała Hallera i Błękitnej Armii we Władysławowie, Cricoteka – Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora w Krakowie, Dom Józefa Mehoffera w Krakowie, Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu, Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Dom Urodzenia św. Maksymiliana Kolbe w Zduńskiej Woli, Galeria Władysława Hasiora w Zakopanem, Mieszkanie – Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny w Poznaniu, Muzeum Biograficzne Władysława Orkana „Orkanówka” w Porębie Wielkiej, Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie, Muzeum Edyty Stein w Lublińcu, Muzeum Elwiro Michała Andriollego w Józefowie, Muzeum Emila Zegadłowicza w Gorzeniu Górnym, Muzeum Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie, Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie, Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum – Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem, Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu, Muzeum Michała Kajki w Ogródku, Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem, Muzeum Lat Dziecięcych Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zuzeli, Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza w Poznaniu, Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza w Lublinie, Muzeum Marii Dąbrowskiej w Russowie, Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach, Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Mikołaja Reja w Nagłowicach, Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju, Muzeum Ojca Honorata Koźmińskiego w Nowym Mieście nad Pilicą, Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryznówka” w Nowym Wiśniczu, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku, Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie, Muzeum Stanisława Staszica w Pile, Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Muzeum Stefana Żeromskiego w Kielcach, Willa Juliana Fałata Bystrej, Muzeum Wincentego Pola w Lublinie, Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, Muzeum im. Xawerego Dunikowskiego w Warszawie, Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu, Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich, Pracownia - Muzeum Józefa I. Kraszewskiego, Społeczne Muzeum Konstantego Laszczki w Dobrem

6. Najkrótszą polską rzeką jest Klonownica ( leżąca na szlaku Kanału Augustowskiego). Jej długość od 550 do 800 metrów, a łączy jeziora Necko i Białe Augustowskie.

 

 

  

 

MILI PAŃSTWO!

 

 

W kolejnym sezonie działalności Klubu Osiedlowego PRZYSTAŃ ARTYSTYCZNA POŁUDNIE, postanowiliśmy zorganizować dla Państwa cykl konkursów o różnej tematyce JA TO WIEM! JA TO ZNAM! Cykl chcemy rozpocząć w październiku 2018 r. konkursem „ZNAM POLSKĄ LITERATURĘ”.

 

 Poszczególne etapy (konkursy) będą się odbywały w siedzibie  Klubu Osiedlowego PRZYSTAŃ ARTYSTYCZNA POŁUDNIE we Wrocławiu przy ul. Komandorskiej 147 - wejście obok kolektury LOTTO (mapka poniżej). Prawdopodobnie będzie to sobotnie popołudnie. Zasady przeprowadzania konkursów znajdziecie Państwo w Regulaminie cyklu konkursowego „JA TO WIEM! JA TO ZNAM!”

 

Regulamin ów znajduje się poniżej (strona internetowa www.bomibia.pl - zakładka KONKURSY * PRZYSTAŃ ARTYSTYCZNA POŁUDNIE. Dostępny jest także w siedzibie Klubu (adres wyżej). Podana strona internetowa będzie dostępna od 1 sierpnia 2018 r. Będą tam ukazywać wszystkie informacje i aktualności związane z konkursami.

 

Chcemy też umożliwić Państwu przedkonkursową próbę sił oraz ośmielić niezdecydowanych. W tym celu we wrześniu w Gazecie Południowej oraz na tej stronie ukaże się minikonkurs. Spośród nadesłanych nań odpowiedzi losowo (bo liczymy, że wszystkie będą prawidłowe) wyłonimy zwycięzcę, który otrzyma nagrodę książkową.

 

Gorąco zachęcamy Państwa do zapoznania się z Regulaminem cyklu i udziału w minikonkursach!

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach cyklu konkursowego chętnych do sprawdzenia w ten sposób własnej wiedzy, a także osoby im kibicujące!

 

 

Barbara Pawlak

Mikołaj Bialik

 

 

 

Adres 

Klub Osiedlowy PRZYSTAŃ ARTYSTYCZNA POŁUDNIE Wrocław ul. Komandorska 147 - wejście obok kolektury LOTTO  

 

 

 

 

 

Goście

Odwiedza nas 96 gości oraz 0 użytkowników.